facebook_icon

Başka şehirlerden merkezimize gelerek ameliyat olmak isteyenler

Organ nakli merkezimizin kalite ve tecrübesinden yararlanmak isteyen hastalar için Türkiye'nin her köşesinden gelip merkezimizde nakil olmak mümkündür. Diyalizde veya diyalize başlamak üzere olan böbrek hastalarının daha uzun ve sağlıklı yaşaması için onlara böbrek bağışlamak isteyen bir yakınlarının bulunması yeryüzünde olabilecek en değerli paylaşımdır çünkü bu bir hayat hediyesidir. Böbrek hastaları için güvenli bir nakil ameliyatı ve devamındaki takip dönemi ile nakledilen böbreği uzun süre yaşatabilmek büyük önem taşır. Bu broşür başka şehirlerden İstanbul'a gelerek böbrek nakli olmayı planlayan hastalar ve yakınlarının en sık sordukları sorulara yanıt verebilmek için hazırlanmıştır. Daha detaylı bilgi için Organ Nakli Merkezimize ulaşabilirsiniz.

Böbrek bağışlamak isteyen yakınlarınız, kan grubu uyumu, doku uyumu, akrabalık derecesi
Size böbrek bağışlamak isteyen yakınınız ile en uzak dört derece akrabalığınız olmalıdır. Örneğin eşinizin kardeşi (2 derece), eşinizin kardeşinin eşi veya yeğeniniz (3 derece), yeğeninizin eşi (4 derece) size böbrek bağışlayabilir. Daha uzak bir akrabalık olması durumunda ilgili organ nakli merkezinin etik kurulundan onay alınması gereklidir. Canlı vericiden böbrek naklinde kan grubu uyumu önemlidir. Yani O kan grubu sadece O kan grubundan alır, A kan grubu O ve A grubundan alır ve AB kan grubu tüm gruplardan alabilir. Günümüzde canlı böbrek naklinde doku uyumu olmadan da sonuçlar oldukça başarılıdır. Bu sebeple doku uyumu olması şart değildir.

Her kendini sağlıklı bilen kişi böbrek bağışlayabilir mi?
Böbrek naklinde en önemli nokta böbrek bağışlayan kişiye bir zarar gelmemesidir. Yapılan tetkikler sonucunda böbreğini bağışlayan kişinin ileriki hayatında böbreği veya başka organları ile ilgili bir rahatsızlık gelişmesi riskinin artmayacağından emin olunmasıdır. Bu sebeple, verici olan kişi çok detaylı muayene ve tetkiklerden geçer. Yani dışarıdan sağlıklı görünen her kişi böbrek bağışlamak için uygun olmamaktadır.

Canlıdan böbrek nakli öncesi hazırlık aşaması ne kadar sürer?
Böbrek nakline hazırlık için verici ve alıcının detaylı değerlendirilmesi için 2-3 gün gerekmektedir. Hazırlık normal şartlarda bir haftadan fazla sürmemektedir. Aşağıda liste halinde verdiğimiz tahlil ve tetkikleri bulunduğunuz şehirde yaptırıp, aldığınız sonuçlarla merkezimize başvurabilirsiniz veya gelmeden önce sonuçlarınızı bize yollayabilir ve sonuçlarla ilgili olarak bizimle bir ön görüşme yapabilirsiniz.

Nakil sonrası hastanede ne kadar yatarım? Ya daha sonra ne yapacağım?
Canlıdan böbrek nakli sonrası hastanede yatış süresi ortalama 7 gündür. Nakil sonrası bir ay İstanbul'da kalmanız ve erken dönem takipte merkezimize yakın olmanız sizin için daha uygun olacaktır. Daha sonra yaşadığınız şehre dönebilirsiniz ve siz oradayken de takibinize devam edebiliriz.

Merkezimizde böbrek nakli olmanın ek maliyeti
Merkezimizde böbrek nakli hazırlık ve ameliyat maliyetinin hepsi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmaktadır. Hastalardan ek bir ücret talep edilmemektedir. Başka şehirden gelen kimselerin nakil sonrası bir ay İstanbul'da kalmasının ek maliyeti de göz önünde bulundurulmalıdır. Böbrek nakli maliyetleri ile ilgili daha detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

İstanbul'da nerede kalabilirim?
Merkezimize başka şehirlerden gelen hastaların hazırlık sürecinin kısa olması için özen göstermekteyiz. Buraya gelmeyi planlayan hastalar İstanbul'da yakınları yok ise kalabilecekleri alternatif olanakları görüşmek için koordinatörümüz ile görüşebilir. Hastaların kalabilecekleri kendilerine uygun seçenekler size bildirilecektir. Buraya gelen diyaliz hastalarının hemodiyaliz tedavileri önceden planlanarak nakil hazırlığı süresince hastalarımız kontrolümüzde olacaktır.

Böbrek nakli olmaktan daha önemlisi, nakledilen böbreği uzun yıllar korumak?
Canlıdan böbrek nakli olan hastaların %90 - 95 gibi neredeyse tamamına yakın bir kısmı birinci yıla diyalizden uzak bir yaşam sürerek girmektedir. Bu hastaların büyük kısmı 10-15 yıl böbreğini korumaktadır. Nakil olmak kadar nakledilen böbreği uzun süre yaşatmak da oldukça önemli bir konudur. Bu başarı da hastanın dikkatli takibi ve iyi bilgilendirilmesi ile sağlanabilir. Merkezimizde nakil olan ve ülkenin çeşitli yerlerinde başarıyla takip edilen birçok hastamız mevcuttur.

Verici hastanede ne kadar yatar? Laparoskopik (kapalı) ameliyatın böbrek vericisine sağladıkları nelerdir?
Merkezimizde yakınına böbrek bağışlamak isteyen sağlıklı kişilerden nakledilecek böbrek laparoskopik (kapalı) ameliyat tekniği ile çıkarılmaktadır. Bu sayede böbrek vericisi 2-3 gün içerisinde hastaneden çıkacak kadar kendini iyi hisseder. Verici hastaneden çıktıktan bir hafta sonra memleketine dönebilir. Böbrek veren kişinin ameliyattan sonraki 1. , 6. ve 12. aylarda kan tahlillerine bakılır.
Canlı vericim yok ise kadavra listesine girmem mümkün mü?
Canlı vericisi olmayan nakil hastaları isterlerse kadavra listemize girebilirler. Kadavra listesine girmek isteyenlerin İstanbul'a günün her saatinde 2-3 saat içerisinde gelecek uzaklıkta olmaları önemli bir konudur. Çünkü kadavra organ günün her saatinde çıkabilir ve zaman kaybetmeden doku laboratuarında gerekli tetkikleri başlatmak gerekir.

Böbrek bağışlamak isteyen kişilerden ilk aşamada ne tür tetkikler istenmektedir?
Başka şehirlerde yaşayan ve merkezimizde nakil olmak isteyen hastalar ve verici olacak yakınlarının tetkiklerinin birinci aşamasını kendi şehirlerindeki sağlık kuruluşlarında yaptırabilirler. Bu sonuçları görerek ileri tetkiklerin yapılması konusunda onayımızı aldıktan sonra merkezimize gelebilirler. Bu tetkiklerin kendi şehirlerinde yapılması güç olacak ise merkezimize direkt gelebilirler. Bu tetkikler merkezimizde herhangi bir ek ücret alınmaksızın bir gün içersinde tamamlanmaktadır